REALIZÁCIA - naplnenie tvorby PDM a praktickej výučby
Realizáciou projektu sa zlepšila kvalita vzdelávacieho procesu prostredníctvom zlepšenia mäkkých zručností interných expertov zapojených do modernej formy vzdelávania žiakov z MRK. Vypracovanie inovovaných pedagogicko didaktických materiálov pre potreby žiakov z marginalizovaných rómskych komunít, bolo príležitosťou na upevnenie pedagogického kolektívu, lebo len tímovou prácou sa nám podarilo vytvoriť potrebné podklady pre vzdelávanie „šité na mieru“ školy.
Pri realizácii vzdelávacích aktivít pedagógovia v plnej miere využívali všetky zakúpené didaktické prostriedky – názorné a manipulačné učebné pomôcky rovnako, ako i zakúpený spotrebný materiál.
Kvalita výstupov je viditeľná a badateľná na výsledkoch žiakov, nielen na známkach, ale aj v ich prístupe k výchovno-vzdelávaciemu procesu. Tieto výsledky by bolo ťažšie dosiahnúť bez inovácie didaktických pomôcok a didaktickej techniky. Táto didaktická technika a didaktické pomôcky sú už nezastupiteľné v každodennej práci pedagógov, podporujúcich prístup žiakov pochádzajúcich z MRK ku vzdelávaniu na našej škole, výučba je uskutočňovaná názornými a zážitkovými metódami práve prácou s modernou technikou a didaktickými pomôckami. Napomáhajú žiakom z MRK naučiť sa pracovať s instantnými informáciami a orientovať sa v tomto svete informačno-komunikačných technológií, ktoré im dajú možnosť širšieho uplatnenia sa po ukončení vzdelávania na našej škole.
4.1.1. - Slovenský jazyk a Matematika pre 1.a 2., 2. a 5. C v roč. – Mgr. Sylvia Bognárová
V záujme vykonávania kvalitnej a efektívnej práce sme v predmete Slovenský jazyk a Matematika 1.a 2., 2. a 5. C v roč. vytvorili:
inovatívne pedagogicko – didaktické materiály: učebné pomôcky, pracovné listy, prezentácie .
Materiály boli zamerané na rozvíjanie slovnej zásoby, reči, poznávanie písmen abecedy, rozvoj grafomotoriky, poznávanie farieb, geometrických tvarov, číselného radu.
Na predmet Slovenský jazyk a Matematika som pripravovala prezentácie v programe Power Point. Žiakov zaujali hodiny s využitím didaktickej techniky.
Prostredníctvom vytvoreného materiál žiaci nenáročnou zaujímavou činnosťou môžu rozvíjať, prehlbovať a upevňovať svoje školské zručnosti. Pedagogicko-didaktický materiál je prispôsobený špecifickým potrebám našich žiakov pochádzajúcich zo sociálne znevýhodneného prostredia. Prispôsobením metód a foriem výučby sa skvalitnilo vzdelávanie žiakov, využitím informačno-komunikačných technológií, zážitkového učenia sa rozvíjali súčasne aj komunikačné a sociálne zručnosti žiakov. Vytvorený materiál je prínosom vo výchovno-vzdelávacej práci našich žiakov.
5.1.1. - Slovenský jazyk a Matematika pre 1.a 2., 2. a 5. C v roč. – Mgr. Sylvia Bognárová
V predmete Slovenský jazyk sa rovíjala slovná zásoba žiakov využitím PPT napr.: Ako rozprávajú zvieratká, Jeseň, Rodina, Zima a Vianoce. V C variante na rozvoj grafomotorických zručností sme používali pracovné listy na obťahovanie veľkých tlačených písmen, vyfarbovali obrázky na dané písmeno. Na rozcvičenie prstov pred písaním sa žiaci rozcvičovali básničkami a riekankami. V predmete Matematika sme využili PPT –na rozlišovanie pojmov veľký-malý viac-menej, poznávanie, geometrických tvarov, farieb, orientáciu v číselnom rade a pod. Všetky vytvorené materiály sú vhodné na vyvodenie nového učiva, následne na upevňovanie a opakovanie. Využitím IKT sa vyučovací proces výrazne zmenil v prospech žiakov, ale aj vyučujúceho. Žiakov najviac oslovili prezentácie PPT. Umožnila žiakom získať školské vedomosti novou, modernou formou práce .
4.1.2. – Výtvarná výchova a Hudobná výchova pre 5. – 9.ročník – PaedDr. Gertrúda Farkasová
Výtvarná výchova a hudobná výchova, sú predmety estetického zamerania, sú blízke žiakom z MRK. Tvorba PDM vychádzala zo skúseností, že tieto predmety, v niektorých oblastiach nie dostatočne zahŕňajú dejiny, umelcov a ich tvorbu, kultúrne dedičstvo nášho národa. Vychádzajúc z týchto poznatkov bol vytvorený PDM teoretický pre pedagógov vyučujúcich tieto predmety a pre žiakov prezentácie zahŕňajúce oblasti pre širší, učivo rozširujúci a umelecký rozhľad žiakov z MRK.
Hv: PPT - Balet História tanca Hud.Sklad SLOVENSKO Ľudová hudobná kultúra Slovenska Hudba v staroveku a stredoveku Hudobní velikáni Orchester- hudobné nástroje Svet filmovej hudby Hudobná výchova- názorné pomôcky Hudobná výchova-UP Divadlo- OPERA, OPERETA, MUZIKÁL... Hudobná teória Ľudová pieseň Hudobné pohybové formy- TANEC
PDM - Hv- Hudba v slov.kult.- Zameranie a obsah Hudobná a pohybová výchova Hv- Didaktika hudobnej výchovy Hv- Didaktika hudobnej výchovy- teória PDM ROMA PDM- Hudobná výchova PDM- Hudobná výchova- celý Hud.a hud..- poh.v. a MUZIKOTERAPIA Hudobná teória Hv- Hudba v slov. kult.- Zameranie a obsah
Vv: PPT - Farebné motýle Fantastické fotky Farby okolo nás Architektúra Gotika Maľovaná príroda Renesančný maliari Umenie fotografie Románske umenie Vyber správnu farbu- OVOCIE
Vyber správnu farbu- ZELENINA Miešanie farieb Výtvarné techniky Umelecké štýly Farby okolo nás I. Farby okolo nás II.- Prechádzka prírodou UMELECKÉ OBRAZY Ľudová tvorba Učíme sa kresliť a maľovať Učíme sa tvoriť Dejiny umenia DIZAJN- ŠTÝL Kultúra bývania Precvičíme si zrak- OPTICKÉ ILÚZIE PDM - Didakt metod mat.Vv MRK
5.1.2. – Výtvarná výchova a Hudobná výchova pre 5. – 9.ročník – PaedDr. Gertrúda Farkasová
Vo výchovno-vzdelávací proces týchto predmetov sa stal pre žiakov z MRK zážitkovým vďaka IKT techniky s prístupom na internet. Žiaci majú možnosť ako v divadle sledovať video predstavenia, spoznať operu, operetu, balet a získavajú vzťah k týmto javiskovým divadelným formám. Interaktívna návšteva galérií, zámkov a múzeí je nadšene prijímaná žiakmi. Prezentácie doplňujú a vysvetľujú hudobné i výtvarné formy, obsahujú besedy o umení. Vyučovacie hodiny sú pestré, pre žiakov z MRK zaujímavé, poučné – sú zážitkové.
Pre vyučujúceho je najväčším uspokojením, ak je vyučovacia hodina dynamická, zaujme žiakov, žiaci sú aktívni a na vyučovacej hodine získané poznatky sú trvácne. Využitím vytvorených PDM, IKT, DVD a odbornej literatúry sa na vyučovacie hodiny hudobnej a výtvarnej výchovy žiaci z MRK tešia.
4.1.3 - Slovenský jazyk a Vlastiveda pre 4.roč. - Žófia Simonová
SJ. -Tvorba bola zameraná na úlohy podľa zložiek SJ. Gramatika -preberanie novej látky – na konkrétnych príkladoch aplikovaná gramatika, množstvo úloh na precvičovanie - úlohy s využitím interaktívnej tabule. Čítanie – vybrané kľúčové slová, slová s náročnou výslovnosťou, neznáme slová – pojmy , časť z článku, obrázky podľa deja na podporu prezentácie obsahu článku. Písanie – precvičenie daného písmena, slabík, slov, viet, vyhľadávanie daného písmena, pomenovanie predmetov – hra s písmenami: povedz a napíš slovo , ktoré sa začína na písmeno „d“, „D“, dopíš písmeno, slovo, napíš vetu, utvor vetu zo slov. Sloh – komunikácia na základe obrázkov na danú tému – tvorenie jednoduchých viet, vysvetlenie , opis javov. Úlohy s využitým interaktívnej tabule.
VL. - Tvorba bola zameraná na vysvetlenie nového učiva bohato ilustrovaná s obrázkami, zaujímavosťami k danej téme, úlohy na riešenie, úlohy na domácu úlohu, praktické využitie – výskyt v živote, otázky na zhrnutie prebraného učiva – jasné jednoduché otázky na podporu schopnosti prezentovať získané poznatky na vyučovacej hodine. Množstvo úloh umožnilo priblížiť žiakom z MRK dané učivo z viacerých pohľadov – veľmi dôležitá názornosť , žiaci ľahšie a rýchlejšie pochopili o čom učiteľ rozpráva, čo očakáva, úlohy šetrili čas, uľahčená práca pri individuálnom prístupe, pri príprave individuálnych úloh/jednoduchších, zložitejších/ pre daného žiaka z MRK. Získanie zručností s IKT, informácie z viacerých zdrojov, ľahký prístup k informáciám, množstvo dobrých nápadov. Striedanie činností, odbúranie jednotvárnosti, informácie prijíma žiak z MRK naraz cez viacero zmyslov, pri opakovaní – utvrdzovaní učiva ľahšie vybavovanie informácií, získanie zručností s IKT, „učím sa a hrávam sa“.
5.1.3. – Slovenský jazyk a Vlastiveda 4.ročník – Mgr. Irena Krúlová
Využívanie IKT v rámci vyučovania Slovenského jazyka je veľmi pozitívne. Využívanie notebooku, dataprojektoru a interaktívnej tabule je veľmi výhodné hlavne na hodinách čítania, kedy daný text premietaný na interaktívnu tabuľu každý žiak dobre vidí a má možnosť čítať daný text spolu so spolužiakmi. Tým pedagóg nemusí jednotlivo sledovať a skontrolovať žiakov, či správne sledujú a chápu text. Vďaka špeciálneho pera môžu dopísať napríklad chýbajúce interpunkčné znamienka, precvičovať slabikovanie, v rámci skúšania pochopenia textu podčiarknuť kľúčové slová textu. Samotné zručnosti pochopenia gramatických pravidiel sú tiež podporované za pomoci spomenutých pomôcok. Nástenné názorné UP sú veľmi užitočné, na nich máme znázornené často potrebné a preto opakovane zdôrazňované fakty, ktoré si má žiak s mentálnym postihnutím opakovane precvičovať v snahe zafixovania v pamäti.
Vyučovacie hodiny z predmetu Vlastiveda pre 4.ročník sú znázornejšie prezentované vďaka využitiu vytvorených pedagogicko-didaktických materiálov, notebooku, dataprojektoru a názorným učebným pomôckam (nástenným). Vďaka vymoženostiam súčasnej techniky žiaci prijímajú informácie ľahšie a trvalejšie. Notebook a dataprojektor umožňujú „oživenie“ obrazov, čo je pre žiakov vyslovene až zážitkom. Na takto prevedených hodinách žiaci vidia napríklad dynamiku rastu rastlín, prácu poľnohospodárskych strojov, pohyb zvierat, atď. Pre učiteľa využívanie týchto učebných pomôcok značne uľahčuje prácu s mentálne postihnutými deťmi.
4.1.4 - Rozvoj reči pre 1. – 3. roč. a Vlastiveda pre 5. a 6.roč. – Žófia Simonová
R.r. pre 1. – 3. roč.- úlohy boli zamerané na rozvoj kľúčovej kompetencie – komunikácia, tvorenie jednoduchých viet, rozvoj slovnej zásoby žiakov z MRK : napr: opis obrázka – povedz čo vidíš, domáce zvieratá – kde žijú, čo nám dávajú, známe detské rozprávky - doplnenie slov do viet podľa kľúčových postáv, následnosti deja, na základe obrázkov reprodukovať rozprávku, hádanky – pomenovať rozprávku podľa obrázka. Tvorenie jednoduchých viet na danú tému: - rok, ročné obdobia – počasie, zmeny v prírode, ako sa obliekať, športy.
VL. pre 5.a 6.roč.- tvorba bola zameraná na vysvetlenie nového učiva bohato ilustrovaná s obrázkami, zaujímavosťami k danej téme, úlohy na riešenie, úlohy na domácu úlohu, praktické využitie – výskyt v živote, otázky na zhrnutie prebraného učiva – jasné jednoduché otázky na podporu schopnosti prezentovať získané poznatky na vyučovacej hodine. Prínos pre pedagóga: – množstvo úloh umožnilo priblížiť žiakom z MRK dané učivo z viacerých pohľadov – veľmi dôležitá názornosť , žiaci ľahšie a rýchlejšie pochopili o čom učiteľ rozpráva, čo očakáva, úlohy šetrili čas, uľahčená práca pri individuálnom prístupe, pri príprave individuálnych úloh/jednoduchších, zložitejších/ pre daného žiaka z MRK. Získanie zručností s IKT, informácie z viacerých zdrojov, ľahký prístup k informáciám, množstvo dobrých nápadov.
Prínos pre žiaka: - striedanie činností, odbúranie jednotvárnosti, informácie prijíma žiak z MRK naraz cez viacero zmyslov, pri opakovaní – utvrdzovaní učiva ľahšie vybavovanie informácií, získanie zručností s IKT, „učím sa a hrávam sa“.
5.1.4 - Rozvoj reči pre 1. – 3. roč. a Vlastiveda pre 5. a 6.roč. - Žófia Simonová
R.r. – počas vyučovacej hodiny neustála komunikácia – pomenovávanie predmetov, určovanie, opis, tvorenie jednoduchých viet na základe obrázkov PPT: Rok, Jeseň – opis počasia na základe animovaných obrázkov /napr: fúka vietor, prší, sneží, svieti slnko, opadávajú listy, listnatý strom – zmeny počas štyroch ročných období, deti sa sánkujú, .../, Domáce zvieratá – básničky o domácich zvieratách, ich mláďatá. Tvorenie viet – prezentácia deja rozprávky: Červená Čiapočka, Rozprávky. Knihy – Kniha na celý rok, Maťko a Kubko, Obrázky povolaní.
Vl. – nové učivo spracované - jednoduchý, krátky text + detailné obrázky, napr: živočíchy – PPT: Cicavce, plazy, vtáky, obojživelníky - postup: výskyt, opis, rozmnožovanie, úžitok. Byliny – Muškát, Zemiaky – opis, rozmnožovanie, využitie, domáca úloha. Príroda- rozdelenie, zaujímavosti, ochrana , správanie sa v prírode. Veľkomoravská ríša - dejepisné mapy, obrázky kniežat, SR na mape, UP – Slepá mapa – doplnenie a určovanie pohorí, riek, miest podľa krajov, Štátne symboly, Bratislava - hlavné mesto SR – pamiatky, priemysel, Stavba ľudského tela – doplnenie časti kostry interaktívne riešenie úlohy , otázky na opakovanie učiva- „Čo si si zapamätal?“ Knihy – Poznávame svoju vlasť, Všeobecná encyklopédia zvierat, Slovenský štát v obrazoch. Výukové CD romy – Pravek, Prírodopis 1., 2., 3. – živočíchy a rastliny SR, Spoznávame našu prírodu.
4.1.5 - Slovenský jazyk pre 3.roč. – Mgr. Erika Szieglová
Koncepcia a spracovanie pedagogicko - didaktických materiálov sa opierala o skúsenosti nadobudnuté niekoľkoročnou praxou v práci so žiakmi s mentálnym a emocionálnym postihnutím, počas ktorých som mala možnosť zistiť ich záujmy, slabé miesta, nedostatky, silné stránky, potreby a iné špecifiká.
Vychádzajúc z týchto poznatkov bola tvorba pedagogicko-didaktických materiálov zameraná na okruhy, ktoré sú deťom blízke/ PDM: Piesne, hry, riekanky a hádanky o domácich zvieratkách, PPT: Červená čiapočka/, ktoré im spôsobujú problémy s cieľom uľahčiť im /aj nám/ prácu /Metodické postupy pri aplikácii uvoľňovacích cvikov na vyučovacích hodinách slovenského jazyka v 3.ročníku ŠZŠ. Zložka: Písanie/, spríjemniť vyučovací proces/PPT: Krásy štyroch ročných období, PPT: Dopravné prostriedky/, spojiť príjemné s užitočným /PPT: Prišla jeseň, PDM: Jesenné básničky/.
5.1.5 - Slovenský jazyk pre 3.roč.– Mgr. Erika Szieglová
Vytvorené pedagogicko – didaktické materiály v značnej miere obohatili a spestrili vyučovací proces. Využívame ich v rôznych častiach vyučovacej hodiny, niektoré pri motivácii / PPT: Náučné básne/, pri výklade a ozrejmení novej témy učiva /napr.: Domáce zvieratá - pes, mačka , kohút, sliepka – využitie PDM: Piesne, hry, riekanky a hádanky o domácich zvieratkách a PPT: O zvieratkách/,pri upevňovaní nadobudnutých vedomostí /PPT: Štyri ročné obdobia/ , pri opakovaní /PPT: Rok, PPT: Kalendár/. Vytvorené pedagogicko – didaktické materiály využívame pomocou IKT, s použitím notebooku a interaktívnej tabule , často v kombinácii s nástennými a manipulačnými učebnými pomôckami. Veľkej obľube sa u žiakov tešia knihy- rozprávkové aj náučné ,detské časopisy, ktoré si na hodinách rozdáme, čítame si z nich, porozprávame sa o obrázkoch, tvoríme vety, lúštime hádanky, obohacujeme si slovnú zásobu a máme radosť z nových poznatkov a dobre vykonanej práce.
4.1.6 - Občianska výchova pre 7.až 9.roč.– Mgr. Erika Szieglová
Žiakov z MRK tejto vekovej kategórie s prihliadnutím na ich špecifické - nielen vekové - osobitosti je náročné zaujať všeobecne. Ich pozornosť je upriamená rôzne, hlavne mimo školu, mimo vyučovanie, mimo občiansku výchovu. Avšak práve predmet občianska výchova nám ponúka široké spektrum možností zaujať ich pozornosť / PPT: Zmysel života/, vzbudiť záujem / PDM: Rómske rozprávky, O múdrej Aranke/, pomocou a prostredníctvom záležitostí každodenných sa preorientovať na aktuálne žiaduce /PPT: Využívanie voľného času, PPT: Hlavné mesto SR – Bratislava/ a dopracovať sa k želanému efektu / PDM: Námety aktívnych činností na hodinách občianskej výchovy pre žiakov pochádzajúcich z MRK, PPT: My v Európe, Európa v nás, PPT: Spoločenské správanie/.
5.1.6 - Občianska výchova pre 7.až 9.roč.– Mgr. Erika Szieglová
Výchovno – vzdelávací proces na vyučovacích hodinách občianskej výchovy nadobudol nový , pre žiakov lákavejší a pestrejší rozmer pomocou vytvorených pedagogicko – didaktických materiálov, ktoré využívame v rôznych častiach vyučovacieho procesu v závislosti od rôznych faktorov, ovplyvňujúcich samotný priebeh vyučovacej hodiny , od témy učiva, od sledovaného cieľa vyučovacej hodiny, od rozsahu a náročnosti témy učiva atď.
Rôznorodosť tematických celkov si vyžiadala pestré zameranie jednotlivých pedagogicko – didaktických materiálov a umožňuje aj ich širokospektrálne využitie.
Množstvo tematických celkov nám ponúka možnosť využitia niektorých materiálov aj v súhrnnom opakovaní alebo aj ako pridaný materiál pri utvrdzovaní a rozširovaní nadobudnutých a osvojených poznatkov a vedomostí /PDM: Námety aktívnych činností na hodinách občianskej výchovy pre žiakov pochádzajúcich z MRK – Komunikácia, -Pozdrav, otázka, prosba, poďakovanie, ospravedlnenie, -Pravda, lož./ Vysvetlenie a ozrejmenie témy učiva je často veľmi náročná , preto si dokážeme ceniť prínos pedagogicko – didaktických materiálov, ktoré sú nám nápomocné pri úspešnom zvládaní tejto náročnej méty / PPT: Ústava základný zákon štátu, PPT: Štátne symboly, PDM: Štát, PPT: Civilizačné choroby/.
Dosiahnutie vytýčených cieľov by sa nezaobišlo bez využívania širokej škály učebných pomôcok- nástenných aj manipulačných, výukových DVD, často v kombinácii s vytvorenými pedagogicko – didaktickými materiálmi. Nielen spestria, ale aj obohatia vyučovací proces, zaujmú žiakov, prispejú k jednoduchšiemu, zaujímavejšiemu spôsobu odovzdávania a prijímania nových vedomostí.
4.1.7 - Matematika pre 5.a 6.roč. – Mgr. Anna Vargová
Tvorba materiálu a pomôcok v obrovskej miere prispel k zvýšeniu motivácie žiakov z MRK v osvojovaní si matematických poznatkov. V 5. a v 6. ročníku ešte žiaci potrebujú názornosť a sústredenie pozornosti pre pochopenie učiva matematiky. Nové formy a metódy práce a využívanie IKT vo vyučovaní predmetu skvalitnili vyučovanie matematiky tak pre pedagóga ako aj pre žiaka. Žiaci hravou formou a pomocou IKT, viac zapájajú svoju kreativitu a svoju pozornosť pre získavanie a osvojovanie si matematického učiva. Pri riešení príkladov cez interaktívnu tabuľu, má pedagóg i žiak spätnú väzbu o chápaní a porozumení učiva. IKT vo vyučovaní matematiky u žiakov podporuje pozornosť, sústredenosť, aktivitu, kreativitu.
5.1.7 - Matematika pre 5.a 6.roč. – Mgr. Anna Vargová
V 5. a 6. ročníku sme sa sa zamerali na názornosť a upútanie pozornosti žiakov. Priebeh hodín bol s využívaním pracovných listov na sčítanie a odčítanie s vyfarbovaním tematických obrázkov- Matematika pre život pre 5.ročník, súťažných hárkov, napr. matematické olympiády pre 5. roč. Na precvičovanie nového učiva sú PPT na sčítanie a odčítanie bez prechodu a s prechodom cez základ, napr. PPT Počítame so žirafami, PPT Zábavná matematika, PP na riešenie príkladov násobenia a delenia pre 6. ročník, PPT Zaokruhľovanie čísel, PP Vyvodenie delenia pre 5. A 6.ročník, PP Skladačka s riešenými príkladmi. PowerPointy sú zamerané na precvičovanie a riešenie príkladov sčítania , odčítania, násobenia a delenia so spätnou väzbou. V 6. ročníku v učive násobenia a delenia sme využívali manipulačné UP –Tabuľky násobenia
4.1.8 - Matematika pre 7.až 9.roč. – Mgr. Anna Vargová
Prínos procesu tvorby pre pedagóga v 7.-9. Ročníku je využívanie nových pomôcok a pedagogicko-didaktického materiálu na skvalitňovanie vyučovania matematiky. Využívanie IKT vo vyučovaní zvyšuje motiváciu žiakov a nabáda ich k aktivite a poznávaniu a zvyšuje ich záujem o vyučovanie matematiky, názorné učebné pomôcky upevňujú ich vnímanie a získavanie zručností pri matematických operáciách. Pri vyučovaní pomocou IKT a interaktívnej tabule sa žiaci môžu viac precvičovať pri riešení príkladov so spätnou väzbou.
5.1.8 - Matematika pre 7.až 9.roč. – Mgr. Anna Vargová
V 7.-9.ročníku tiež na hodinách dominovala názornosť a manipulácia s učebnými pomôckami a hlavne práca na interaktívnej tabuli. Využívali sa PP na precvičovanie a upevňovanie učiva: PP Zlomky pre 8.ročník, PP Počítame zlomky so Shrekom, PP Prirodzené čísla do 1000000, PP Delenie so zvyškom I.,II., PP Madagaskár, počítame s desatinnými číslami pre 8.a 9.ročník, PP Percentá pre 9. ročník, PP Násobenie dvojciferným číslom, PP Obsah a obvod rovinných útvarov, PP Uhly, PP Geometrické telesá. Využívame aj nástenné a zároveň manipulačné pomôcky na geometriu: Rovinné útvary, obvody rovinných útvarov, manipulačné tabuľky násobenia , pracovné hárky pre 7. ročník. Pri opakovaní učiva sa využívajú i výukové DVD : Prirodzené čísla, Desatinné čísla.
4.1.9 – Slovenský jazyk pre 5.a 6.roč. – Mgr. Gabriela Csibová
Zameranie tvorby PDM: Vyhotovenie PPt – pri osvojovaní si nového učiva – spájanie zvukového a vizuálneho učenia,
PPt – učenie hravou formou, využívanie rozprávkových bytostí, obrázkov s činnosťou, obrázkov s následnosťou deja, u žiakov sa rozvíjali komunikačné zručnosti,
diktáty – spájanie hovoreného a písaného prejavu, utvrdzovanie si správneho písania y vo vybraných slovách, správna orientácia vo vete – slovosled, slovné druhy, tvorenie jednoduchých i zložitých viet
Žiaci z MRK získali základné informácie o správaní sa v spoločenskom styku, formou dramatizácie si overovali svoje skúsenosti v praxi.
PL - na utvrdzovanie a overenie si učiva.
Vytváranie pamäťových stôp, získavať návyky pri vystupovaní, správne prezentovanie naučeného, vytváranie vlastného sebahodnotenia a sebakritiky.
5.1.9 - Slovenský jazyk pre 5.a 6.roč.– Mgr. Gabriela Csibová
Výchovno-vzdelávací proces je moderný, názorný a hravý hlavne využívaniu: Výukové DVD – diktáty, hlásky, mäkké, tvrdé a obojaké spoluhlásky,
PPT – Dvojhlásky, Abeceda, Vybrané slová, Samohláska ä, Opakovanie učiva, Veta, slovo, slabika, hláska, interpunkčné znamienka a slovné druhy, Rozprávky, druhy rozprávok
tabuľky – Podstatné mená, Skloňovanie vzorov podstatných mien,
IKT, slovník slovenského pravopisu, abecedný telefónny zoznam, encyklopédia spisovateľov, školská knižnica, internet s PC, detské časopisy,
Žiaci z MRK sa naučili samostatne vyberať vhodnú literatúru, cez prečítaný text sa oboznamovať s históriou spoločnosti, riešením rôznych hlavolamov a rébusov si rozširovali slovnú zásobu, prostredníctvom internetu sa naučili dávať slovám konkrétny význam. Vyučovacie hodiny sú pestré, menia sa metódy i formy výučby, žiakova pozornosť sa sústreďuje na prácu, zvýšilo sa vlastné sebavedomie žiakov z MRK, vzrástol záujem o učivo, zvýšila sa čitateľská gramotnosť.
4.1.10 - Slovenský jazyk pre 7. až 9.roč. – Mgr. Gabriela Csibová
Žiaci z MRKsi hravou formou osvojujú nové učivo – to bol hlavný cieľ tvorby inovovaných PDM:
PL na utvrdenie a zopakovanie učiva, rozvoj logického myslenia – doplňovačky, osemsmerovky, hlavolamy, prešmyčky, ..
diktáty – osvojovanie si správneho písania i, y v slovách,
rozvoj komunikačných zručností v spoločenskom i súkromnom styku, spoznávanie a správne používanie morálneho a spoločenského kódexu v praxi, vytváranie vzťahov a postojov k spoločenskému životu i k sebe samému, písomne sa dorozumieť, vedieť si napísať a zoštylizovať základné písomné dokumenty, správne reagovať na úradoch, byť sebakritický a zvyšovať svoju náročnosť voči sebe i k okoliu, hľadať riešenie životných problémov a nájsť svoje uplatnenie v spoločnosti.
5.1.10 - Slovenský jazyk pre 7. až 9.roč. – Mgr. Gabriela Csibová
Výchovno-vzdelávací proces je moderný, názorný a hravý hlavne využívaniu: Výukové DVD – diktáty, IKT, internet, PL so skloňovaním vzorov podstatných mien,
PPT – Slovné druhy, Číslovky, Slovesá, Odlišnosti v písaní i,y po b, p, m, r, v, s, z, Slohové útvary a postupy, Doplňovačky na vybrané slová, Diktáty
PL – Test na vzory prídavných mien
Nástenné pomôcky – vybrané slová, skloňovanie slovných druhov,
Encyklopédie – spisovateľov,
Detská a mládežnícka literatúra.
Vyučovacie hodiny sú pestré, menia sa metódy i formy výučby, žiakova pozornosť sa sústreďuje na prácu, zvyšilo sa vlastné sebavedomie žiakov z MRK, vzrástol záujem o učivo, zvýšila sa čitateľská gramotnosť.
4.1.11 - Zemepis /Geografia a Dejepis pre 7.- 9.roč. - Žófia Simonová
zameranie tvorby - nové učivo podporované množstvom detailných obrázkov, text -výstižný, zrozumiteľný, jednoduchý pre žiakov z MRK, učivo obohatené novými – aktuálnymi , zaujímavými informáciami, bez zbytočných zaťažujúcich, nepodstatných, neaktuálnych vecí. V texte odkazy na webové stránky kde sa žiaci môžu podľa záujmu dozvedieť podrobnejšie údaje k danému učivu.
Počas vyučovacej hodiny si môžu údaje nájsť – v každej triede je možnosť internetového pripojenia.
5.1.11 - Zemepis /Geografia a Dejepis pre 7.- 9.roč.- Žófia Simonová
Z/G – na vyučovacích hodinách realizovaných pomocou inovovaných pedagogicko – didaktických materiálov boli využité PPT: Zem – Glóbus, Ako vyzerá Slnko, Telesá slnečnej sústavy Svetadiely Európa, Amerika, Austrália, Ázia, Slovenská republika – detailné obrazy, aktuálne mapy, údaje o krajine. UP – závesné mapy zemepisné aj dejepisné. PPT: História - dejiny, Príchod Slovanov, Storočie tureckej nadvlády, Storočie zámorských objavov, Rakúsko – Uhorsko, Prierez našimi dejinami, Štúrovci, Hrady a zámky, Románska kultúra,
Knihy – Zemepisná encyklopédia, Kráľovstvo života - všeobecná encyklopédia prírody, Učím sa poznávať prírodu na internete, . Mapy politické, fyzické, všeobecnogeografické, Atlas sveta. UP – Glóbus, Kompas.
4.1.12. – Prírodopis/Biológia pre 7. – 9.ročník – PaedDr. Gertrúda Farkasová
Tvorba PDM na daný predmet bola zameraná na názorné vysvetlenie a pochopenie nového učiva. Prezentácie na tematické okruhy učiva sú bohato ilustrovaná obrázkami, zaujímavosťami k danej téme, úlohami na samostatné riešenie, praktické využitie v živote, otázky na zhrnutie prebratého učiva – jasné jednoduché otázky na podporu schopnosti prezentovať získané poznatky na vyučovacej hodine: hlavné okruhy prezentácií sú Ľudské telo, Životné prostredie rastlín a živočíchov, Zem a geologické procesy – tie sú rozdelené do menších dielčích okruhov - prezentácií.
PPT Človek- vývoj LÚKY a POLIA OVOCIE A ZELENINA cvičenia OVOCIE- ovocinárstvo OVOCIE- ovocinárstvo II Pôda Zelenina Životné prostredie človeka Baktérie, huby a rastliny Bezstavovce OBOŽIVELNÍKY Polárne živočíchy a rastliny Rastliny Riasy VTÁKY Vzácne minerály Slovenska ĽT-Dýchacia sústava ĽT-Obehová sústava ĽT- Oporná sústava ĽT- Pohybová sústava ĽT- Tráviaca sústava ĽT- Vylučovacia sústava Ľudské rasy Príroda a organizmy Prírodné spoločenstvá Prírodné spoločenstvá- PL VODA- ZEM- VZDUCH VS- Rastliny VS- Živočíchy sladkých vôd VS- Živočíchy slaných vôd GEOLOGICKÉ PROCESY ĽT- Zmysly Minerály a horniny Zdravie a choroba LESNÉ SPOLOČENSTVÁ I. LESNÉ SPOLOČENSTVÁ II. DEJINY ZEME METEROLOGIA I. METEROLOGIA II. METEROLOGIA III. METEROLOGIA IV. METEROLOGIA V.
PDM Podhorské lesy, lúky a pastviny
5.1.12. – Prírodopis/Biológia pre 7. – 9.ročník – PaedDr. Gertrúda Farkasová
Výchovno-vzdelávací proces na hodinách prírodopisu sa stal reálnou prechádzkou v prírode i v ľudskom tele. Množstvo úloh na vyučovaní umožňuje priblížiť žiakom z MRK učivo z viacerých pohľadov – veľmi dôležitá je názornosť , žiaci ľahšie a rýchlejšie pochopia o čom učiteľ rozpráva, čo od nich očakáva, úlohy a zadania sú konkrétne, uľahčená práca pri individuálnom prístupe, pri príprave individuálnych úloh/jednoduchších, zložitejších/ pre daného žiaka z MRK. Získanie zručností s IKT, informácie z viacerých zdrojov, ľahký prístup k informáciám, množstvo dobrých nápadov.
Názorné DVD, nástenné a manipulačné UP približujú žiakom z MRK učivo zaujímavo ilustrované, nástenné UP sú inštalované v triedach, žiaci majú možnosť ich vnímať nielen na príslušnej vyučovacej hodine. Príklad: Žiaci 8.roč. prvý krát v živote videli skutočnú kostru človeka, manipulácia s kosťami upevnila ich poznatky z opornej sústavy, ktoré si budú pamätať i za bránami školy.
Striedanie činností, odbúranie jednotvárnosti, informácie prijíma žiak z MRK naraz cez viacero zmyslov, pri opakovaní a utvrdzovaní učiva ľahšie vybavovanie informácií, získanie zručností s IKT.