AKTUÁLNE OZNAMY

Metodické usmernenie k prevencii zavšivenia (Pedikulózy) v detských kolektívoch

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave
                                                       Ulica Limbová 6053/6, 917 02 Trnava
____________________________________________________________________________________

Vec
Metodické usmernenie k prevencii zavšivenia (Pedikulózy) v detských kolektívoch

Každoročne sa v jesenných a zimných mesiacoch zaznamenáva zvýšený výskyt zavšivenia u detí v predškolských a školských zariadeniach. Z tohto dôvodu Vás upozorňujeme na epidemiologickú charakteristiku tohto ochorenia a zároveň Vás týmto vyzývame k aktívnej spolupráci, smerujúcej k zlepšeniu epidemiologickej situácie vo výskyte tejto nákazy.

Zavšivenie (Pediculosis) je prenosné parazitárne ochorenie, ktoré spôsobuje parazit voš detská resp. hlavová. Keďže voš detská parazituje len na človeku, prameňom nákazy je zavšivený človek. Od zavšiveného človeka je možný prechod na nového hostiteľa od začiatku zavšivenia až do doby jeho likvidácie. Vši sa u človeka nachádzajú vo vlasatej časti hlavy, najčastejšie v spánkovej oblasti (za ušami) a v oblasti zátylku.
Parazita je možné najčastejšie identifikovať prítomnosťou svetlých vajíčok – hníd. Hnidy samičky prilepujú v tesnej blízkosti pokožky hlavy t. j. ku koreňom vlasov. Na základe priemerného rastu vlasu 1 cm mesačne, je možné podľa vzdialenosti hníd od povrchu hlavy odhadnúť dobu trvania zavšivenia. Hnidy o veľkosti 0,8 x 0,3 mm sú spočiatku biele a majú lesklý povrch, staršie hnidy sú zažltlé až žltohnedé. Na povrchu hnidy je viečko, ktorým vyliahnutá voš vylieza. Hnidy zostávajú na vlasoch pevne prilepené aj po vyliahnutí vší. Voš detská sa živí prúdiacou krvou a za prirodzených podmienok prijíma krv každé 2 - 3 hodiny. Poštípanie všou silne svrbí, škriabaním sa ranky po uštipnutí môžu následne znečistiť a infikovať, čo spôsobuje bakteriálny zápal tzv. impetigo a vznik ekzému.

Prenos z človeka na človeka sa realizuje priamym kontaktom prelezením, hlavne v kolektívoch, v menšej miere prostredníctvom rôznych predmetov ako sú hrebene, kefy, čiapky, osobná alebo posteľná bielizeň.

K udržaniu priaznivej epidemiologickej situácie vo výskyte tohto ochorenia je potrebné realizovať nasledovné preventívne a represívne opatrenia:

1. - Vlasy ošetriť prípravkom proti všiam dostupným na trhu, k dispozícii sú prípravky vo forme vlasového gélu, šampónu, dezinsekčného spreja, kondicionéra (napr. PEDICUL HERMAL, HEDRIN, PARASIDOSE šampón, PEDICAP olej, CAPISSAN Forte šampón a pod.) Pri aplikácii dodržiavať pokyny výrobcu, prípravkom ošetriť celú vlasatú časť hlavy a dodržať čas pôsobenia prípravku. Po aplikácii prípravku je potrebné vlasy dôkladne povyčesávať hustým hrebeňom systematicky od korienkov po konce vlasov. K zaisteniu spoľahlivého účinku (na likvidáciu lariev vyliahnutých z hníd) je potrebné použitie niektorých prípravkov zopakovať za 8-10 dní resp. podľa návodu výrobcu.
- Okrem aplikácie prípravkov proti všiam je odporúčané 2 x do týždňa použiť metódu aplikácie vlasového
kondicionéru a česania hustým hrebeňom na mechanické odstránenie hníd alebo vší.

- Všeobecným predpokladom boja proti zavšiveniu je dobrá úroveň osobnej hygieny a častá výmena osobnej a posteľnej bielizne, udržiavanie poriadku v skriniach na šaty, čisté hrebene, kefy, uteráky, tepláky, čiapky a šále.
          Pri výskyte zavšivenia je nutné čiapky, šále, šatky vyprať min. v 2 cykloch pri odporúčaných teplotách a dôkladne vysušiť, osobnú a posteľnú bielizeň vyprať pri vysokých teplotách a vyžehliť, hrebene a vlasové kefy dôkladne vyčistiť saponátom a teplou vodou a nepoužívať 2 dni.
- Každý člen kolektívu musí používať vlastné predmety osobnej hygieny (uterák, hrebeň) a zabrániť ich vzájomnému požičiavaniu. To platí aj v prípade šatiek, čiapok a iných pokrývok hlavy.
- Matrace a žinenky používané v škole či v škôlke treba postriekať prípravkom (napr. Biolitom) na lezúci hmyz,
koberce riadne povysávať a taktiež postriekať prípravkom na lezúci hmyz (najlepšie v piatok poobede) a nechať dôkladne vyvetrať.
- Pri výskyte vší je nutné zabezpečiť preventívne odvšivenie aj u nepostihnutých členov rodiny, ďalej u
nepostihnutých detí, žiakov aj pedagógov v triede.

2. - Pri zistení zavšivenia konkrétneho dieťaťa alebo žiaka v triede triedny učiteľ informuje jeho zákonného zástupcu o tom, že u jeho dieťaťa bol zaznamenaný výskyt vší a nemôže navštevovať príslušné zariadenie, keďže zavšivavenie
– pedikulóza je parazitárne ochorenie a musí sa liečiť. Návrat do predškolského a školského zariadenia je možný až po ukončení liečby.
- Triedny učiteľ písomne oznámi zákonným zástupcom detí a žiakov, ktorí boli v úzkom kontakte s chorým vykonanie povinnej kontroly hlavy dieťaťa v domácom prostredí spolu s preventívnym ošetrením vlasov prípravkom na vši.

Za odvšivenie dieťaťa sú zodpovední zákonní zástupcovia, ktorí bezodkladne vykonajú kontrolu a odvšivenie u svojho dieťaťa v ten istý deň, kedy im bolo zaslané oznámenie zo školy a zabezpečia, aby sa do kolektívu vrátilo až po ukončení liečby.

Je dôležité, aby sa preventívne odvšivavenie zabezpečilo aj u nepostihnutých členov kolektívu (detí, žiakov, pedagógov) a tiež členov rodín, pretože môže dochádzať k opakovanému prenosu!
Pedikulóza nepatrí medzi povinne hlásené prenosné ochorenia, napriek tomu je bežnou praxou, že sa hromadný výskyt hlási na odbor epidemiológie príslušného regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Prevádzkovateľ kolektívneho zariadenia pri spracovávaní návrhu opatrení môže spomenutý úrad požiadať o odbornú pomoc.

Metodické usmernenie je vypracované Regionálnym úradom verejného zdravotníctva so sídlom v Trnave v súlade s § 12 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Mgr. Tomáš Hauko, MPH

regionálny hygienik

Metodicke_usmernenie_k_prevencii_zavsivenia_(Pedikulozy)_v_detskych_kolektivoch_3.5.2024.pdf