CIEĽ A ZAMERANIE PROJEKTU REALIZÁCIA - naplnenie tvorby PDM a praktickej výučby

CIEĽ A ZAMERANIE PROJEKTU

PODPORA SOCIÁLNEJ INKLÚZIE MRK

- vzdelávanie pre všetkých

Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť/Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ

Názov projektu

Podpora sociálnej inklúzie MRK – vzdelávanie pre všetkých

Kód ITMS

Prijímateľ

Špeciálna základná škola, Čakanská cesta 800/1, 930 39 Zlaté Klasy

Operačný program

Vzdelávanie

Prioritná os

3 Podpora vzdelávania osôb s osobitnými vzdelávacími potrebami

Opatrenie

3.1 Zvyšovanie vzdelanostnej úrovne príslušníkov marginalizovaných rómskych komunít

Kód výzvy

OPV-2009/3.1/01-SORO

Cieľom Projektu je dosiahnuť nielen obsahovú prestavbu vyučovacieho procesu vo forme novej pedagogickej dokumentácie na jednotlivých predmetoch a v ročníkoch, ale dosiahnuť aj zmenu prístupu pedagógov k samotnej implementácii, prístupe a tvorbe k vzdelávaciemu procesu.

Podporovať sociálnu inklúziu príslušníkov MRK prostredníctvom uľahčenia ich prístupu k formálnemu vzdelávaniu a k získavaniu zručností potrebných na trhu práce.

Ciele Projektu:

1.Tvorba a inovácia vzdelávacích a študijných programov, príprava pedagogicko-didaktických materiálov.

Pripraviť a vytvoriť pedagogickú dokumentáciu, učebné texty, učebné pomôcky.

2.Realizácia praktickej výučby pre žiakov pochádzajúcich z MRK.

Implementovať pedagogickú dokumentáciu do vzdelávacieho procesu s pomocou didaktickej techniky a didaktických pomôcok s cieľom vytvoriť podmienky pre úspešné pôsobenie detí pochádzajúcich z marginalizovanýchrómskych komunít vo vzdelávacom procese.

3. Realizácia výučby pre žiakov pochádzajúcich z MRK prostredníctvom e-learningu.

Implementovať programy na uľahčenie prístupu a úspešné pôsobenie MRK vo vzdelávaní prostredníctvom e-learningovéhovzdelávania.

4.Analýza potrieb a preškolenie pedagogických zamestnancov na zlepšenie výchovno-vzdelávacej činnosti a práce s deťmi z MRK.

Analyzovať potreby a následne preškoliť pedagogických pracovníkov na zlepšenie práce s deťmi pochádzajúcich z marginalizovanýchrómskych komunít.

Je potrebné zmeniť priority vzdelávania v súvislosti so zmenou okolností, ktoré pôsobia na žiaka a na proces vzdelávania:

•zmeniť ciele vzdelávania,
•poskytovať žiakom individuálnu starostlivosť,
•motivovať žiakov,
•hodnotiť žiakov iným spôsobom,
•zmeniť štýl výučby,
•zmeniť štýl učenia sa žiakov,
•viesť učiteľov k tvorbe vzdelávacieho obsahu,
•priviesť učiteľov viac k tímovej práci,
•zmeniť klímu školy a triedy.

Premena školy by nebola možná bez inovácie didaktických pomôcok a didaktickej techniky. Táto didaktická technika a didaktické pomôcky sú potrebné, aby bola implementácia a podpora prístupu príslušníkov MRK ku vzdelávaniu na škole uskutočňovaná názornými a zážitkovými metódami práve prácou s modernou technikou a didaktickými pomôckami.